top of page

Jak se správně stravovat před sportovním výkonem?

Aktualizováno: 25. 8.


Správná strava před sportovním výkonem je klíčová pro zajištění dostatečného množství energie, živin a hydratace, aby váš výkon byl co nejlepší a abyste minimalizovali riziko únavy nebo špatného trávení během cvičení. Zde jsou některé rady, které vám mohou pomoci:


Jídlo bohaté na sacharidy:

Před sportovním výkonem je důležité dostatečně doplnit glykogenové zásoby (energetická zásoba ve svalech). Sacharidy jsou hlavním zdrojem energie, proto se snažte konzumovat potraviny bohaté na komplexní sacharidy, jako jsou celozrnné pečivo, rýže, těstoviny, ovesné vločky apod.


Bílkoviny:

Bílkoviny jsou důležité pro opravu a regeneraci svalů. Konzumace nějakého bílkovinného zdroje může být užitečná, ale měla by být spíše menší, aby nestrávila ve větší míře váš trávicí systém před výkonem.


Nízkotučné a nízkovlákninové potraviny:

Před sportem se snažte minimalizovat příjem tuků a vlákniny, které mohou zpomalit trávení a způsobit nepříjemné pocity během cvičení.


Dostatek hydratace:

Pitný režim je klíčový. Pijte dostatek vody a/nebo elektrolytových nápojů, abyste zabránili dehydrataci, která může mít negativní vliv na výkon.


Časování:

Jezte a pijte takový časový interval před cvičením, který vám umožní trávení. Ideálně by měla být poslední větší jídlo snězeno přibližně 2-3 hodiny před sportem. Menší svačiny nebo tekutiny můžete konzumovat asi 30-60 minut před výkonem.


Individuální preference:

Každý jedinec může reagovat na stravování před výkonem trochu jinak. Je důležité experimentovat a zjistit, co pro vás funguje nejlépe. Někteří lidé mohou lépe snášet určité potraviny nebo mohou potřebovat delší čas na trávení.


Omezte nové potraviny:

Před sportem není nejlepší čas na zkoušení nových potravin, které by mohly způsobit nepředvídatelné reakce nebo nepohodlí.


Vyhýbejte se přejídání:

Před sportem se snažte vyhnout přejídání, což by mohlo vést k nepříjemnému pocitu během výkonu.


Pokračujte v hydrataci:

Nezapomeňte na pitný režim i během sportovního výkonu, zejména pokud trvá déle než hodinu.


Příprava:

Mějte svůj jídelní plán předem připravený, abyste se nemuseli starat o stravování v poslední chvíli.Je důležité si uvědomit, že ideální stravování před sportovním výkonem může být individuální a závisí na druhu sportu, intenzitě cvičení, vašem tělesném stavu a osobních preferencích. Doporučuji konzultovat s odborníkem na výživu nebo trenérem, abyste mohli vytvořit plán stravování před výkonem, který bude nejvhodnější pro vás.

27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page